Lezing - Het verhaal van Susanna door de eeuwen heen
Het allereerste MeToo schandaal? De geschiedenis van Susanna! Al 3000 jaar(!) vertellen mensen haar verhaal aan elkaar door. Van het Arabische Duizend-en-een Nacht tot het Oude Testament, van Samaritanen, Kopten en Perzen tot Ethiopische Joden.
Professor (e.m.) Faustina Doufikar-Aerts, expert in middeleeuwse Arabische manuscripten en de verspreiding van volksverhalen in verschillende culturen, neemt ons mee op reis langs de verschillende vertellingen van Susanna's verhaal in een lezing.
In de tentoonstelling 'Susanna - Van Middeleeuwen tot MeToo' belichten tientallen schilderijen en objecten verschillende kanten van Susanna's verhaal. De kunstenaars, waaronder Rembrandt, Gentileschi en Susanna Inglada, lieten zich inspireren door dit eeuwenoud verhaal waarin Susanna een bijzondere rol speelt. Van de Bijbel tot Duizend-en-één-nacht: door de eeuwen heen is dit verhaal telkens opnieuw verteld met verschillende boodschappen, in uiteenlopende talen en culturen.
Susanna's verhaal
Susanna en de ouderlingen is een eeuwenoud verhaal over een jonge vrouw die wordt belaagd door twee machtige mannen. Zij begeren haar en gebruiken chantage om hun zin te krijgen. Het verhaal neemt een bijzondere wending. De jonge Daniel, een slimme truc en de namen van bomen spelen daarbij een belangrijke rol in de redding van Susanna.
Actueel en overal
Ook de verbinding met actuele thema’s, zoals de #MeToo-beweging die in 2006 ontstond, is herkenbaar. Het verhaal van Susanna kreeg niet alleen in Europa een plek, maar ook in de tradities van Samaritanen, Kopten, Perzen, Ethiopische Joden, Arabieren en Ethiopiërs.
Faustina Doufikar-Aerts
De lezing wordt inhoudelijk verzorgd door Faustina Doufikar-Aerts, (e.m.) hoogleraar van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Ze studeerde talen en culturen van het Midden-Oosten aan de universiteiten van Leiden en Utrecht. Haar werk richt zich op hoe tradities uit de klassieke oudheid werden overgedragen naar de islamitische wereld. Ze is gespecialiseerd in middeleeuwse Arabische manuscripten en het verspreiden van volksverhalen in verschillende talen en culturen. Van 2013 tot 2021 was zij hoogleraar Arabisch en Islamstudies aan de Vrije Universiteit Amsterdam.